اخبار > شورای راهبری و مهارت آموزی زندانیان در فارس تشکیل جلسه داد


شورای راهبری و مهارت آموزی زندانیان در فارس تشکیل جلسه داد

پیرو تفاهمنامه همکاری بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سازمان زندان ها و اقدامات تامینی کشور شورای راهبری مهارت آموزی و مشاور شغلی زندانیان در شیراز با حضور اسحاق ابراهیمی، مدیر کل زندان های فارس، حشمت کوشکی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان، معاونان و کارشناسان دو مجموعه تشکیل جلسه داد.
به گزارش روابط عمومی آموزش فنی و حرفه ای فارس ابراهیمی در ابتدای این نشست گفت: هدف از تشکیل این شورا ایجاد زمینه های نیاز سنجی، برنامه ریزی، مهارت آموزی و مشاوره شغلی برای زندانیان با هدف توانمند سازی آنان جهت اشتغال پذیری در دوران محکومیت و برای ورود به بازار کار پس از پایان دوران محکومیت و بازدارندگی از ارتکاب مجدد جرم بوده که و هدف نهایی آن خودباوری، کسب روحیه استقلال و ایفای نقش موثر و مفید در سطح جامعه و خانواده توسط فرد زندانی می باشد.
مدیر کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان فارس در ادامه ضمن تبیین نقش افراد شورای راهبری و مهارت آموزی زندانیان بیان داشت: بررسی ظرفیت های اشتغال منطقه، نیاز سنجی دوره های آموزش فنی و حرفه ای زندانیان متناسب با طرح های مطالعاتی، ایجاد مجوز مراکز واجد شرایط در سطح استان، بررسی و شناسایی ظرفیت آموزش های فنی و حرفه ای در سطح زندان ها، تنظیم فرآیند ها و برنامه های مشاوره ای، آموزشی و نظارتی، ارزشیابی، نظارت و آسیب شناسی اقدامات و فعالیت های صورت پذیرفته و همکاری در جهت جذب منابع مالی و انسانی لازم از بخش های خصوصی و دولتی و سازمان های مردم نهاد در راستای بهبود و ارتقا کمی و کیفی حرفه آموزی در زندان ها از وظایف این شورای استانی می باشد.
وی در ادامه ضمن تقدیر از خدمات ارزشمند آموزش فنی و حرفه ای استان فارس و نقش این آموزش ها در توانمند سازی زندانیان در خواست هایی را در جهت بهبود فرآیند مهارت آموزی به زندانیان مطرح نمود.
حشمت کوشکی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای فارس نیز در این نشست گفت: بیکاری یکی از بزرگترین معضلات حال حاضر بوده که خود عامل بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی می باشد. وی بیان داشت: افراد مجرم به هر دلیلی که زندانی شده باشند می توانند با هدایت، مشاوره آموزشی، کسب مهارت های فنی و همچنین یادگیری مهارت های نرم مانند دوره های کارآفرینی و اخلاق حرفه ای پس از گذراندن دوران محکومیت به شغلی پایدار و آبرومند دست یابند. کوشکی جامعه هدف فراگیری آموزش های مهارتی را یک جامعه بزرگ توصیف کرد که بخشی از آن را زندانیان، آسیب دیدگان اجتماعی و افراد حاضر در کمپ های ترک اعتیاد تشکیل می دهند. وی خاطر نشان کرد: امروزه به اذعان بسیاری از افراد صاحب نظر مهمترین راه بهبود شرایط اشتغال در سطح جامعه فراگیری آموزش های فنی و حرفه ای است و تمامی افراد اعم از دانش آموزان، دانشجویان، سربازان، زنان، روستائیان و عشایر، زندانیان و تمامی کارجویان می توانند با فراگیری یک و یا چند حرفه مهارتی، آینده شغلی خود را تضمین نمایند.
در ادامه سایر اعضای حاضر در جلسه به بیان دیدگاههای خویش در خصوص آموزش به زندانیان پرداختند.


خروج