اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس
دوشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٩
اخبار > کارگاه کشاورزی مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران شیراز پیشرو در ارائه آموزش های نوین


کارگاه کشاورزی مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران شیراز پیشرو در ارائه آموزش های نوین

انسان تا مدت های مدیدی بر این باور بود که کشت بدون خاک غیر ممکن است و خاک به عنوان بستر طبیعی رشد و نمو گیاه نقشی انکار ناپذیر در تولید محصول دارد. ولی بررسی ها نشان داد کشت بدون خاک امکان پذیر است.
سودابه مهبودیان، مربی رشته کشاورزی مرکز خواهران شیراز با بیان مطلب فوق گفت: در بعضی از کشورها به دلیل محدودیت خاک و نداشتن اراضی کافی، کشت هیدروپونیک برای محصولات ضروری در غیر از فصل طبیعی خودشان صورت می گیرد. وی بیان کرد: هیدروپونیک به معنای تکنولوژی رشد گیاهان با استفاده از محلول های غذایی و در محیطی غیر از خاک می باشد و در این روش به جای آبیاری، محلول دهی داریم و از آب خالص به ندرت استفاده می شود. مهندس مهبودیان ضمن اشاره به خشکسالی های اخیر اظهار کرد: از این روش به دلیل کاهش چشمگیر مصرف آب می‌توان در مناطق کم آب کشور نیز استفاده کرد و همچنین کشت هیدرپونیک این امکان را به ما می‌دهد که در ازای کار کمتر و زمان کمتر بازدهی بیشتری نیز داشته باشیم.
وی گفت: در طول اجرای این دوره مباحثی از جمله موقعیت یابی و ساخت گلخانه، آشنایی با انواع تجهیزات گلخانه ای، انواع کشت های هیدروپونیک اعم از کشت نوار نازک غذایی و کشت عمیق به کارآموزان آموزش داده می شود.
مهبودیان با بیان اینکه در هر دوره آموزشی 18 نفر کارآموز در دوره حضور می یابند توضیح داد: کارآموزان پس از طی این دوره میتوانند به عنوان مسئول فنی گلخانه های هیدروپونیک مشغول به کار شده و یا در صورت داشتن سرمایه کافی خودشان با راه اندازی گلخانه به یک کارآفرین تبدیل شوند.
وی صرفه جویی در مصرف آب و مواد غذایی گیاهان، حذف آفات و علف های هرز، بازدهی و تولید محصول بیشتر و با کیفیت و همچنین طول کشت کوتاهتر را از مزایای کشت هیدروپونیک عنوان نمود.
ژیلا ابونصری، زهرا اکبری و اسماء عابدی، سه نفر از کارآموزان این حرفه که همگی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها بودند در گفتگویی با روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای فارس اظهار داشتند: محیط آرام، تسلط مربی مربوطه، کیفیت مباحث مطرح شده و اشتغال زایی از دلایل حضور آنان در دوره های آموزشی مرکز خواهران شیراز بوده و افزودند که پس از حضور در این حرفه اشتیاقی که برای دستیابی به مشاغل دولتی و پشت میز نشینی داشته اند، کاملا فروکش کرده است.


خروج