" علم گنج،بزرگی است که باخرج کردن تمام نمیشود "

صفحه اصلي|پست الكترونيكي|منشور | | اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل ----------- چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨
اخبار


مهارت‌آموزی و انصراف از مهاجرت در روستاها/ آموزش اشتغال‌زا در زندان‌های فارس

ه گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، برخورداری از مهارت کاری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، ارتکاب به جرم و حتی مهاجرت از روستاها به شهرها اهمیت ویژه‌ای دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس با تاکید بر اهمیت حرفه‌آموزی در زندان‌ها به خبرنگار فارس می‌گوید: پر کردن اوقات فراغت زندانیان با ارائه آموزش‌هایی که بتواند پس از آزادی زمینه اشتغال را برای آنها فراهم کند از اهمیت بسزایی برخوردار است.

حشمت کوشکی ادامه می‌دهد: بر این اساس در سال جاری در 43 رشته به 2 هزار و 870 نفر در زندان‌های فارس آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارائه شده است.

وی اضافه می‌کند: بر اساس تفاهم نامه‌ای که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با ستاد مبارزه با مواد مخدر دارد نیز شاهد بهبود معتادان آموزش دیده در زندان‌های استان بوده‌ایم.

بیکاری و ارتکاب جرم

کوشکی یکی از علل ارتکاب جرم را بیکاری می‌داند و بیان می‌کند: کسب مهارت و ارائه آموزش‌های مهارتی سهم بسزایی در کاهش جرایم اجتماعی دارد.

وی می‌افزاید: با ارائه آموزش‌های مهارتی که از قابلیت کارآفرینی و اشتغال برخوردار هستند می‌توان از آمار افرادی که راهی زندان می‌شوند نیز کاست زیرا امارها نشان می‌دهد شمار فراوانی از افرادی که اکنون در زندان‌ها هستند از مهارت کاری مناسب برخوردار نیستند.

مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای فارس معتقد است: اگر در پی توسعه یافتن هستیم باید ارایه آموزش مهارت محور را از سنین کم به افراد جامعه در پیش بگیریم.

وی با ابراز رضایت از راه‌اندازی نخستین مرکز ثابت آموزش فنی و حرفه‌ای در زندان های کشور می‌گوید: سال گذشته ۸۰ حرفه آموزشی در زندان عادل آباد شیراز راه‌اندازی شد و در تمام شهرستان‌های فارس که دارای زندان هستند نیز دوره های آموزشی فنی و حرفه‌ای برای زندانیان برگزار می‌شود.
کوشکی اعلام می‌کند: تا کنون 304 هزار نفر ساعت ارائه آموزش در زندان‌ها داشته‌ایم که حدود 10 هزار نفر ساعت بیش از تعهداتی است که از ابتدا بر عهده گرفتیم.

وی از مسوولان زندان‌ها تقاضا می‌کند: پیشنهاد می‌کنیم تا با انجام یک تحقیق موثر در زندان‌های استان تاثیر ارایه این آموزش‌ها نیز در جلوگیری از ارتکاب جرم انجام شود و رشته‌های کاربردی‌تر که به اشتغال موثرتری منجر شده‌اند نیز شناسایی و اعلام شوند.

انصراف از مهاجرت

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس با اشاره به اثربخشی ارائه آموزش‌های مهارتی در استان اظهار می‌کند: ایجاد اشتغال با ارائه این آموزش‌ها موجب شده است تا از میزان مهاجرت به شهرها کاسته شود و حتی بسیاری از روستاییان با انصراف از مهاجرت به زادگاه خود بازگردند.
کوشکی ادامه می‌دهد: بر اساس بررسی‌های انجام شده برگزاری کارگاه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در شهرستانی همچون خرامه باعث شده است تا حدود 40 درصد از اهالی این شهرستان به خانه‌های خود برگردند.

وی با ذکر نمونه‌های موثری از این دوره‌ها عنوان می‌کند: پرورش قارچ، گلیم و فرش بافی، زنبورداری و ... از کاربردی‌ترین رشته‌هایی است که امکان اشتغال موثر روستاییان را در محل زندگی خود فراهم می‌کند.


خروج
بازديدکنندگان اين صفحه:448329 | بازديدکنندگان امروز:1037 | کل بازديدکنندگان:3464533 | بازديدکنندگان آنلاين:14 | زمان بارگزاري صفحه:0.3380